The VI-JWV-MZ-F3 is a half brick DC/DC converter from Vicor with an efficiency of 90% and features overcurrent protection and short circuit protection. It operates at a maximum input voltage of 36V and a minimum input voltage of 18V, with a maximum output current of 4.31A. The converter has a maximum power dissipation of 25W and is designed for through hole mounting. It has a maximum operating temperature of 100°C and a minimum operating temperature of -55°C. The VI-JWV-MZ-F3 is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Half Brick |
| Efficiency | 90% |
| Features | OCP, SCP |
| Height | 0.79inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 2.28inch |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Current | 4.31A |
| Max Power Dissipation | 25W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | VI-J00 |
| Voltage - Output 1 | 5.8V |
| Width | 1.8inch |
| RoHS | Not Compliant |