The VI-JWY-MZ-F2 is a half brick DC/DC converter with a package height of 1.04inch and a length of 2.28inch. It operates within a temperature range of -55°C to 100°C and has a maximum power dissipation of 17W. The converter features overcurrent protection (OCP) and short-circuit protection (SCP) and is available in a through hole mount configuration. It is not RoHS compliant and is part of the VI-J00 series.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Half Brick |
| Efficiency | 90% |
| Features | OCP, SCP |
| Height | 1.04inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 2.28inch |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Current | 5A |
| Max Power Dissipation | 17W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | VI-J00 |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Width | 1.86inch |
| RoHS | Not Compliant |