The Vicor VTM48ET020T080A00 is a high-efficiency module with a maximum input voltage of 55V and a minimum input voltage of 26V. It features a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. The module has a maximum output current of 80A and a maximum power dissipation of 160W. It is RoHS compliant and has a lead-free construction.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vicor VTM48ET020T080A00 technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Efficiency | 92.4% |
| Isolation Voltage | 2.25kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 55V |
| Min Input Voltage | 26V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 80A |
| Max Power Dissipation | 160W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Tray |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | VI Chip® VTM® |
| Voltage - Output 1 | 2V |