
Thin film flat chip resistor provides a 10 kΩ resistance value with ±0.1% tolerance and ±25 ppm/K temperature coefficient. The 0402 surface-mount device is rated for up to 0.13 W at 70 °C and 75 V AC RMS or DC operating voltage. It operates from -55 °C to 175 °C with a permissible film temperature up to 175 °C. Pure matte tin on nickel terminations support lead-free assembly, and the resistor is RoHS-compliant and AEC-Q200 qualified.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay Intertechnology TNPW040210K0BEED datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Resistance | 10000Ω |
| Resistance tolerance | ±0.1% |
| Temperature coefficient | ±25ppm/K |
| Imperial size | 0402 |
| Metric size code | RR1005M |
| Rated dissipation at 70 °C | 0.130W |
| Rated dissipation at terminal part temperature 105 °C | 0.33W |
| Operating voltage, AC RMS or DC maximum | 75V |
| Permissible film temperature maximum | 175°C |
| Operating temperature range | -55 to 175°C |
| Insulation voltage, 1 min | 75V |
| Failure rate observed | ≤0.1 x 10^-9/hFIT |
| Length | 1.0 ±0.05mm |
| Width | 0.5 ±0.05mm |
| Height | 0.35 ±0.05mm |
| Mass | 0.65mg |
| Element technology | Thin film |
| Qualification | AEC-Q200 |
| RoHS | Compliant to 2011/65/EU with amendment 2015/863/EU |
| Aec-q200 | Qualified |
| Termination Finish | Pure matte tin on nickel, lead-free |
Download the complete datasheet for Vishay Intertechnology TNPW040210K0BEED to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Vishay Intertechnology TNPW040210K0BEED
User guide for the EV-ADF41510SD1Z and EV-ADF41510SD2Z evaluation boards, designed to evaluate the ADF41510 10 GHz PLL synthesizer with optional integrated HMC587 VCO.