The 1.5KE110A/1 transient voltage suppressor diode from Vishay has a clamping voltage of 152V and a minimum breakdown voltage of 105V. It operates within a temperature range of -55°C to 175°C and has a maximum reverse leakage current of 1uA. The device is available in a through-hole package type O-PALF-W2 and is not RoHS compliant. It can handle a peak pulse current of 9.9A and a peak pulse power of 1.5kW.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Clamping Voltage | 152V |
| Direction | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 105V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 9.9A |
| Mount | Through Hole |
| Operating Supply Voltage | 94V |
| Package Quantity | 1500 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Current | 9.9A |
| Peak Pulse Power | 1.5kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Reverse Standoff Voltage | 94V |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |