TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 110V Unidirect
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Clamping Voltage | 152V |
| Leakage Current | 1uA |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 9.9A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 94V |
| Package Quantity | 1400 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 9.9A |
| Peak Pulse Power | 1.5kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Reverse Breakdown Voltage | 105V |
| Reverse Standoff Voltage | 94V |
| RoHS | Not Compliant |