The 1.5KE16A-E3/1 is a unidirectional surge suppressor with a clamping voltage of 22.5V and a maximum operating temperature of 175°C. It has a leakage current of 1uA and a maximum surge current of 66.7A. The device is available in bulk packaging with 1500 units per package. It is designed for use in power distribution applications and is suitable for operating temperatures between -55°C and 175°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Clamping Voltage | 22.5V |
| Leakage Current | 1uA |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 66.7A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 13.6V |
| Package Quantity | 1500 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Current | 66.7A |
| Peak Pulse Power | 1.5kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Reverse Breakdown Voltage | 15.2V |
| Reverse Standoff Voltage | 13.6V |
| Termination | Axial |
| RoHS | Compliant |