The 1.5SMC51AHE3/57T is a unidirectional transient voltage suppressor with a minimum breakdown voltage of 48.5V and a maximum operating temperature of 150°C. It features a maximum power dissipation of 1.5kW and a maximum surge current of 200A. The device is packaged in a DO-214AB case and is suitable for surface mount applications. The 1.5SMC51AHE3/57T is RoHS compliant and has a maximum reverse leakage current of 1uA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay 1.5SMC51AHE3/57T technical specifications.
| Package/Case | DO-214AB |
| Clamping Voltage | 70.1V |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Direction | Unidirectional |
| ESD Protection | No |
| Min Breakdown Voltage | 48.5V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 1.5kW |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 200A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 43.6V |
| Package Quantity | 850 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 21.4A |
| Peak Pulse Power | 1.5kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Reverse Standoff Voltage | 43.6V |