The 12CWQ10FNTRPBF is a surface mount rectifier diode with a maximum operating temperature range of -55°C to 150°C. It has a maximum repetitive reverse voltage of 100V and a maximum reverse voltage of 100V. The diode can handle a peak non-repetitive surge current of 330A and a maximum operating current of 12A. It is lead free and RoHS compliant. The device is packaged in a DPAK-3 package and is available on a tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay 12CWQ10FNTRPBF technical specifications.
| Average Rectified Current | 6A |
| Package/Case | DPAK |
| Current | 12A |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100V |
| Max Reverse Voltage (DC) | 100V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 330A |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Voltage | 100V |