Vishay 15ETX06FP technical specifications.
| Average Rectified Current | 15A |
| Capacitance | 20pF |
| Package/Case | TO-220-2 |
| Current Rating | 15A |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Reverse Current | 50uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 600V |
| Max Surge Current | 170A |
| Mount | Through Hole |
| Output Current | 15A |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Standard |
| Reverse Recovery Time | 32ns |
| Reverse Voltage | 600V |
| RoHS Compliant | No |
| Series | FRED Pt® |
| DC Rated Voltage | 600V |