Vishay 15ETX06FPPBF technical specifications.
| Average Rectified Current | 15A |
| Capacitance | 20pF |
| Package/Case | TO-220-2 |
| Current | 15A |
| Current Rating | 15A |
| Height | 0.63inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.417inch |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600V |
| Max Reverse Current | 50uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 600V |
| Mount | Through Hole |
| Output Current | 15A |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 170A |
| Polarity | Standard |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Recovery Time | 32ns |
| Reverse Recovery Time-Max | 32ns |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FRED Pt™ |
| Voltage | 600V |
| DC Rated Voltage | 600V |
| Width | 0.189inch |