VISHAY 248BBHS0XB25104MA Rotary Potentiometer, Conductive Plastic, 100 kohm, 500 mW, 20%, 248 Series, 1 Turns, Linear
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay 248BBHS0XB25104MA technical specifications.
| Contact Plating | Tin |
| Length | 29.82mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Panel |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Turns | 1 |
| Package Quantity | 50 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Resistance | 100kR |
| Resistance Tolerance | 20% |
| Resistor Type | Conductive Plastic |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Pin |
| Tolerance | 20% |
| Type | Potentiometer |
| Width | 12.7mm |