Vishay 594D686X0025R2T technical specifications.
| Capacitance | 68uF |
| Case Code (Imperial) | 2824 |
| Case Code (Metric) | 7260 |
| Package/Case | 2824 |
| Construction | Flat |
| Depth | 6mm |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Dissipation Factor | 6% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 95mR |
| Features | General Purpose |
| Height | 3.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.148inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 17uA |
| Length | 7.2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 600 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Polar |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Ripple Current | 1.62A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TANTAMOUNT® 594D |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Width | 0.236inch |