Vishay 5KP16A-E3/51 technical specifications.
| Package/Case | P |
| Clamping Voltage | 26V |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| ESD Protection | No |
| Leakage Current | 2uA |
| Min Breakdown Voltage | 17.8V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Reverse Leakage Current | 2uA |
| Max Surge Current | 5mA |
| Mount | Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 16V |
| Package Quantity | 750 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Current | 192A |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 17.8V |
| Reverse Standoff Voltage | 16V |