The 5KP24A-E3/73 transient voltage suppressor from Vishay has a maximum operating temperature of 175°C and a minimum operating temperature of -55°C. It features a unidirectional polarity and a maximum reverse leakage current of 2uA. The device has a maximum power dissipation of 5kW and a maximum surge current of 600A. It is packaged in a P-case and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay 5KP24A-E3/73 technical specifications.
| Package/Case | P |
| Clamping Voltage | 38.9V |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Direction | Unidirectional |
| ESD Protection | No |
| Leakage Current | 2uA |
| Min Breakdown Voltage | 26.7V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 5kW |
| Max Reverse Leakage Current | 2uA |
| Max Surge Current | 600A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 24V |
| Package Quantity | 300 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 129A |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Reverse Breakdown Voltage | 26.7V |
| Reverse Standoff Voltage | 24V |