The 5KP24AHE3/73 is a unidirectional Zener diode with a clamping voltage of 38.9V and a minimum breakdown voltage of 26.7V. It features a peak pulse current of 129A and a peak pulse power of 5kW. This diode is suitable for use in automotive applications, meeting AEC-Q101 standards. It is available in a through-hole package with a maximum operating temperature of 175°C and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay 5KP24AHE3/73 technical specifications.
| Package/Case | P |
| Clamping Voltage | 38.9V |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| ESD Protection | No |
| Min Breakdown Voltage | 26.7V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Reverse Leakage Current | 2uA |
| Max Surge Current | 600A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 24V |
| Package Quantity | 300 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 129A |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 24V |