Vishay 5KP36A-E3/54 technical specifications.
| Package/Case | P |
| Clamping Voltage | 58.1V |
| Clamping Voltage-Max | 58.1V |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 9.1mm |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| ESD Protection | No |
| Height | 9.1mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 2uA |
| Length | 0.358inch |
| Max Breakdown Voltage | 44.2V |
| Min Breakdown Voltage | 40V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Reverse Leakage Current | 2uA |
| Max Surge Current | 86.1A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 36V |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 86.1A |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Dissipation | 5kW |
| Power Line Protection | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Reverse Breakdown Voltage | 40V |
| Reverse Standoff Voltage | 36V |