The 5KP64A-E3/51 is a unidirectional Zener diode from Vishay with a clamping voltage of 103V and a maximum operating temperature of 175°C. It is available in a through-hole package and is not ESD protected. The diode has a minimum breakdown voltage of 71.1V and a maximum reverse leakage current of 2uA. It is RoHS compliant and has a peak pulse power of 5kW.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay 5KP64A-E3/51 technical specifications.
| Package/Case | P |
| Clamping Voltage | 103V |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| ESD Protection | No |
| Min Breakdown Voltage | 71.1V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Reverse Leakage Current | 2uA |
| Max Surge Current | 600A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 64V |
| Package Quantity | 750 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Current | 48.5A |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 64V |