Vishay 5KP64A-E3/54 technical specifications.
| Package/Case | P |
| Clamping Voltage | 103V |
| Clamping Voltage-Max | 103V |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 9.1mm |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| ESD Protection | No |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 2uA |
| Length | 9.1mm |
| Max Breakdown Voltage | 78.6V |
| Min Breakdown Voltage | 71.1V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 5kW |
| Max Reverse Leakage Current | 2uA |
| Max Surge Current | 600A |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Style | AXIAL |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 64V |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 48.5A |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Dissipation | 5kW |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 71.1V |
| Reverse Standoff Voltage | 64V |