Vishay 5KP85A-E3/54 technical specifications.
| Package/Case | P |
| Clamping Voltage | 137V |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Direction | Unidirectional |
| ESD Protection | No |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 2uA |
| Min Breakdown Voltage | 94.4V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 5kW |
| Max Reverse Leakage Current | 2uA |
| Max Surge Current | 36.5A |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Style | AXIAL |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 85V |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 36.5A |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Reverse Breakdown Voltage | 94.4V |
| Reverse Standoff Voltage | 85V |