Vishay 695D475X06R3A2T technical specifications.
| Capacitance | 4.7uF |
| Case Code (Imperial) | 1305 |
| Case Code (Metric) | 3413 |
| Package/Case | 1305 |
| Dissipation Factor | 6% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 10.6R |
| Features | General Purpose |
| Height | 1.27mm |
| Height - Seated (Max) | 0.065inch |
| Leakage Current | 500nA |
| Length | 0.134inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | TANTAMOUNT® 695D |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 6.3V |
| Width | 0.05inch |