The 70HFL60S02 is a general purpose rectifier with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a maximum repetitive reverse voltage of 600V and a maximum reverse current of 100uA. The device is lead free and RoHS compliant, suitable for stud mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay 70HFL60S02 technical specifications.
| Average Rectified Current | 70A |
| Forward Current | 70A |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600V |
| Max Reverse Current | 100uA |
| Mount | Stud |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 730A |