
This wirewound resistor has a resistance of 3.3 ohms with a tolerance of 5%. It is rated for a maximum power dissipation of 3 watts and is available in an axial package. The operating temperature range is from -40°C to 275°C. The resistor is RoHS compliant and features a flame retardant coating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay AC03000003308JAC00 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Contact Plating | Tin |
| Diameter | 4.8mm |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Length | 13mm |
| Max Operating Temperature | 275°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 3W |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Resistance | 3.3R |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Resistor Type | Wirewound |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AC |
| Technology | WIRE WOUND |
| Termination | Axial |
| Thickness | 4.8mm |
| Tolerance | 5% |
| Width | 4.8mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay AC03000003308JAC00 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
