
Wirewound fixed resistor with 500mR resistance and 5% tolerance. Features 3W maximum power dissipation and a 1.2V voltage rating. Cylindrical construction with axial terminations, 4.8mm diameter, and 13mm length. Operates from 0°C to 275°C with a flame retardant coating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay AC03000005007JAC00 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Conformal |
| Construction | Cylindrical |
| Contact Plating | Tin |
| Diameter | 4.8mm |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Length | 13mm |
| Max Operating Temperature | 275°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Power Dissipation | 3W |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Resistance | 500mR |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Resistor Type | Wirewound |
| Series | AC |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 1.2V |
| DC Rated Voltage | 1.2V |
| Width | 4.8mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay AC03000005007JAC00 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
