
This wirewound resistor features a flame retardant coating and is available in an axial package. It has a maximum operating temperature of 275°C and a minimum operating temperature of 0°C. The resistor is rated for a maximum power dissipation of 5W and has a resistance of 10kR with a tolerance of 5%. It is RoHS compliant and available in a cut tape packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay AC05000001002JAC00 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Contact Plating | Tin |
| Diameter | 7.5mm |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Length | 18mm |
| Max Operating Temperature | 275°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Power Dissipation | 5W |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Resistance | 10kR |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Resistor Type | Wirewound |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AC |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 224V |
| DC Rated Voltage | 224V |
| Width | 7.493mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay AC05000001002JAC00 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.