
Wirewound fixed resistor with 0.15 Ohm resistance and 5% tolerance. Features a 5W maximum power dissipation and axial termination. Operating temperature range is 0°C to 275°C. Constructed with a cylindrical, conformal package and tin contact plating. Includes flame retardant coating and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay AC05000001507JAC00 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Conformal |
| Construction | Cylindrical |
| Contact Plating | Tin |
| Diameter | 7.5mm |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 18mm |
| Max Operating Temperature | 275°C |
| Max Power Dissipation | 5W |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Ammo Pack |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Resistance | 150mR |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Resistor Type | Wirewound |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AC |
| Technology | WIRE WOUND |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 900mV |
| DC Rated Voltage | 900mV |
| Width | 7.49mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay AC05000001507JAC00 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.