
Wirewound fixed resistor, 300 Ohm resistance with 5% tolerance. Features 5W maximum power dissipation and a 39V voltage rating. Axial package with tin contact plating, 18mm length, 7.5mm diameter, and 0.8mm lead diameter. Operates from 0°C to 275°C, with a flame retardant coating. RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay AC05000003000JAC00 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Contact Plating | Tin |
| Diameter | 7.5mm |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Length | 18mm |
| Max Operating Temperature | 275°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Power Dissipation | 5W |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Resistance | 300R |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Resistor Type | Wirewound |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AC |
| Technology | WIRE WOUND |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 39V |
| DC Rated Voltage | 39V |
| Width | 7.49mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay AC05000003000JAC00 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.