
Wirewound fixed resistor, 5W power dissipation, 470 ohm resistance with 5% tolerance. Features a cylindrical construction with axial leads, 0.8mm lead diameter, and a 7.5mm diameter by 18mm length. Operates within a temperature range of 0°C to 275°C and includes a flame retardant coating. Through-hole mountable with tin contact plating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay AC05000004700JAC00 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Conformal |
| Construction | Cylindrical |
| Contact Plating | Tin |
| Diameter | 7.5mm |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Length | 18mm |
| Max Operating Temperature | 275°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Power Dissipation | 5W |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Ammo Pack |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Resistance | 470R |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Resistor Type | Wirewound |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AC05 |
| Technology | WIRE WOUND |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 48V |
| Weight | 0.067021oz |
| Width | 7.49mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay AC05000004700JAC00 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.