
Through-hole wirewound resistor with 8.2 kΩ resistance and 5% tolerance. Features a 5W power rating and 202V voltage rating. Conformal package with axial leads, 0.8mm diameter, 18mm length, and 7.5mm diameter. Operates from 0°C to 275°C with a flame retardant coating. RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay AC05000008201JAC00 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Conformal |
| Contact Plating | Tin |
| Diameter | 7.5mm |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Length | 18mm |
| Max Operating Temperature | 275°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Power Dissipation | 5W |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Resistance | 8.2kR |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Resistor Type | Wirewound |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AC05 |
| Technology | WIRE WOUND |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 202V |
| DC Rated Voltage | 202V |
| Width | 7.49mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay AC05000008201JAC00 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.