
Wirewound resistor with 100 ohm resistance and 5% tolerance. Features a 7W maximum power dissipation and axial leaded, through-hole mounting. Operates across a temperature range of -40°C to 275°C with a 26V DC rated voltage. This RoHS compliant component includes a flame retardant coating and tin contact plating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay AC07000001000JAC00 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Contact Plating | Tin |
| Diameter | 7.5mm |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Length | 26mm |
| Max Operating Temperature | 275°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 7W |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Resistance | 100R |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Resistor Type | Wirewound |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AC |
| Technology | WIRE WOUND |
| Termination | Axial |
| Thickness | 7.493mm |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 26V |
| DC Rated Voltage | 26V |
| Width | 7.49mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay AC07000001000JAC00 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
