
RESISTOR, WIRE WOUND, 7 W, 5 %, 180 ppm, 4700 ohm, THROUGH HOLE MOUNT, AXIAL LEADED, ROHS COMPLIANT
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay AC07000004701JAC00 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Conformal |
| Contact Plating | Tin |
| Diameter | 7.5mm |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Length | 26mm |
| Max Operating Temperature | 275°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 7W |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 4.7kR |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Resistor Type | Wirewound |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AC |
| Technology | WIRE WOUND |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 181V |
| DC Rated Voltage | 181V |
| Width | 7.49mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay AC07000004701JAC00 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.