The ACA Series isolated resistor network is a surface mount device with a 100R resistance value and 100mW power rating. It is available in a 1206 package type and is RoHS compliant. The network operates over a temperature range of -55°C to 125°C. It is packaged on a tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay ACASA100021000P100 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Package/Case | 0612 |
| Circuit Type | Isolated |
| Depth | 1.6mm |
| Height | 0.55mm |
| Length | 1.5mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Resistors | 4 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Per Element | 100mW |
| Resistance | 100R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ACA - Professional |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 0.5% |
| Weight | 0.000233oz |
| Width | 3.2mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay ACASA100021000P100 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
