Cap Ceramic Single Suppression X1/Y2 0.0047uF 440VAC/300VAC Y5U 20% (12.5 X 5mm) Radial 7.5mm 125°C Automotive Ammo
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.0047uF |
| Voltage | 440VAC|300VAC |
| Tolerance | 20% |
| AC Rated Voltage | 440VAC |
| Dielectric | Y5U |
| Type | Ceramic Disc |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Size | 12.5 X 5mm |
| Terminal Pitch | 7.5mm |
| Microwave Application | No |
| Suppression Class | X1/Y2 |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |