
The B360A-M3/5AT is a general purpose rectifier diode with a maximum operating temperature of 150°C and a maximum repetitive reverse voltage of 60V. It can handle a maximum forward current of 3A and a peak non-repetitive surge current of 50A. The diode is surface mount and RoHS compliant. It has a maximum reverse current of 200uA and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay B360A-M3/5AT datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Average Rectified Current | 3A |
| Forward Current | 3A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 60V |
| Max Reverse Current | 200uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 60V |
| Mount | Surface Mount |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50A |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay B360A-M3/5AT to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.