Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BA892V-02V-GS08 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 1.1pF |
| Package/Case | SOD-523-2 |
| Current Rating | 100mA |
| Forward Current | 100mA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Reverse Leakage Current | 20nA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reverse Voltage | 35V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Type | Switch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BA892V-02V-GS08 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.