The BAS386 is a single-element general purpose rectifier with a maximum repetitive reverse voltage of 50V and a maximum forward surge current of 5A. It can handle a maximum forward current of 200mA and has a maximum operating temperature of 125°C. The device is packaged in a 125 case and is available on cut tape. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | 125 |
| Current Rating | 200A |
| Element Configuration | Single |
| Forward Current | 200mA |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 5A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 50V |
| Packaging | Cut Tape |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |