
The BAS386-TR is a general purpose rectifier diode with a maximum reverse voltage of 50V and a maximum forward current of 200mA. It is packaged in a surface mount package with a height of 1.2mm and a length of 2mm. The diode is suitable for operating temperatures between -65°C and 125°C. It is RoHS compliant and available in quantities of 12500 per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BAS386-TR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Average Rectified Current | 200mA |
| Package/Case | SMD/SMT |
| Contact Plating | Tin, Silver |
| Forward Current | 200mA |
| Height | 1.2mm |
| Length | 2mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 5A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 50V |
| Max Reverse Current | 5uA |
| Max Reverse Leakage Current | 5uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 50V |
| Max Surge Current | 5A |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 12500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 5A |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 1.2mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BAS386-TR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.