The BAS40-00-V-GS08 is a small signal diode from Vishay with a maximum operating temperature range of -65°C to 125°C. It features a maximum reverse voltage of 40V and a maximum forward current of 200mA. The diode is packaged in a SOT-23 case and is designed for surface mount applications. It is lead free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay BAS40-00-V-GS08 technical specifications.
| Average Rectified Current | 200mA |
| Package/Case | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Forward Current | 200mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 200mW |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40V |
| Max Reverse Current | 100nA |
| Max Reverse Leakage Current | 100nA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 40V |
| Max Surge Current | 600mA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 600mA |
| Reverse Recovery Time | 5ns |
| RoHS Compliant | Yes |
| Voltage | 40V |