The BAS40-02V-GS08 diode from Vishay features a maximum repetitive reverse voltage of 40V and a maximum reverse current of 100nA. It has a maximum surge current of 600mA and a power dissipation of 200mW. The diode is packaged in tape and reel quantities of 15000 and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay BAS40-02V-GS08 technical specifications.
| Lead Free | Lead Free |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40V |
| Max Reverse Current | 100nA |
| Max Reverse Leakage Current | 100nA |
| Max Surge Current | 600mA |
| Package Quantity | 15000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 200mW |