The BAS40-04-E3-08 diode from Vishay features a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a maximum reverse voltage of 40V and a maximum forward surge current of 600mA. The diode is packaged in a RoHS compliant SOT-23 package and is suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay BAS40-04-E3-08 technical specifications.
| Average Rectified Current | 200mA |
| Capacitance | 4pF |
| Package/Case | SOT-23 |
| Forward Current | 200mA |
| Height | 1.15mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 600mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 200mW |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40V |
| Max Reverse Current | 100nA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 40V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 600mA |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Reverse Recovery Time | 5ns |
| Reverse Voltage | 40V |