The BAS40-05-HE3-08 is a surface mount rectifier diode from Vishay, featuring a maximum operating temperature range of -55°C to 125°C. It can handle a maximum forward surge current of 600mA and a maximum power dissipation of 200mW. The diode has a maximum reverse voltage of 40V and a maximum reverse current of 100nA. It is packaged in a TO-236-3 surface mount package and is compliant with ROHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay BAS40-05-HE3-08 technical specifications.
| Average Rectified Current | 200mA |
| Package/Case | TO-236-3 |
| Forward Current | 200mA |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 600mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 200mW |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40V |
| Max Reverse Current | 100nA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 40V |