The BAS40-05-HE3-18 is a surface mount diode with a maximum operating temperature range of -55°C to 125°C. It has a maximum power dissipation of 200mW and a maximum reverse voltage of 40V. The diode can handle a maximum forward current of 200mA and a peak non-repetitive surge current of 600mA. It is packaged in a SOT-23 case and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay BAS40-05-HE3-18 technical specifications.
| Average Rectified Current | 200mA |
| Package/Case | SOT-23 |
| Forward Current | 200mA |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 600mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 200mW |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40V |
| Max Reverse Current | 100nA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 40V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 600mA |