The BAS40-06-V-GS18 is a small signal diode from Vishay with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -65°C. It has a maximum repetitive reverse voltage of 40V and a maximum reverse current of 100nA. The diode is packaged in a SOT-23 case and is surface mountable. It is RoHS compliant and has a power dissipation of 200mW.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay BAS40-06-V-GS18 technical specifications.
| Package/Case | SOT-23 |
| Forward Current | 200mA |
| Height | 0.038inch |
| Length | 0.122inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40V |
| Max Reverse Current | 100nA |
| Max Reverse Leakage Current | 100nA |
| Max Surge Current | 600mA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 600mA |
| Power Dissipation | 200mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Recovery Time | 5ns |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | BASxx |
| Width | 0.056inch |