Vishay BAS70-04-E3-08 technical specifications.
| Average Rectified Current | 200mA |
| Package/Case | SOT-23 |
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Forward Current | 200mA |
| Height | 6.02mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 32.31mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 600mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 200mW |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 70V |
| Max Reverse Current | 100nA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 70V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 600mA |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Reverse Recovery Time | 5ns |
| RoHS Compliant | Yes |
| Weight | 0.00031oz |
| Width | 19.05mm |