The BAS70-04-HE3-08 is a surface mount general purpose rectifier from Vishay with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a maximum reverse voltage of 70V and a maximum forward surge current of 600mA. The diode is packaged in a TO-236-3 case and is RoHS compliant. It is part of the Automotive, AEC-Q101 series.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay BAS70-04-HE3-08 technical specifications.
| Average Rectified Current | 200mA |
| Package/Case | TO-236-3 |
| Forward Current | 200mA |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 600mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 200mW |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 70V |
| Max Reverse Current | 100nA |
| Max Reverse Leakage Current | 100nA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 70V |
| Max Surge Current | 600mA |