
The BAW27-TAP is a general purpose rectifier from Vishay with a maximum operating temperature of 175°C and a minimum operating temperature of -65°C. It has a maximum reverse voltage of 75V and a maximum reverse leakage current of 100nA. The device is packaged in a DO-35 package and is available in quantities of 10,000. It is compliant with AEC-Q101 for automotive applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BAW27-TAP datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Average Rectified Current | 600mA |
| Package/Case | DO-35 |
| Contact Plating | Tin, Silver |
| Current Rating | 200mA |
| Forward Current | 300mA |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 4A |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 75V |
| Max Reverse Leakage Current | 100nA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 60V |
| Max Surge Current | 500mA |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Ammo Pack |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 500mA |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Reverse Recovery Time | 6ns |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BAW27-TAP to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
