
RF Small Signal Field-Effect Transistor, 1-Element, Ultra High Frequency Band, Silicon, N-Channel, Metal-oxide Semiconductor FET, PLASTIC PACKAGE-4
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BF998-GS08 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOT-143 |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Continuous Drain Current (ID) | 30mA |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 7V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Surface Mount |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BF998-GS08 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
