
The BF998A-GS08 is a surface mount N-channel MOSFET with a maximum operating temperature range of -65°C to 150°C. It features a continuous drain current of 30mA and a maximum power dissipation of 200mW. This device is packaged in a SOT-143 package and is available in tape and reel packaging. The BF998A-GS08 is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOT-143 |
| Continuous Drain Current (ID) | 30mA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 200mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
