The BFC2 303 42824 is a 0.82uF film capacitor with a DC rated voltage of 250VDC and an AC rated voltage of 63VAC. It features a PET dielectric and a negative capacitance tolerance of -5%. The capacitor is designed for through-hole mounting with a radial termination style and measures 17.5 x 5.4 x 10.2mm in size. It operates within a temperature range of -55°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.82uF |
| Voltage | 250VDC|63VAC |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 250VDC |
| Dielectric | PET |
| Negative Capacitance Tolerance | -5% |
| AC Rated Voltage | 63VAC |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Size | 17.5 X 5.4 X 10.2mm |
| Terminal Pitch | 15mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |