The Vishay BFC2 303 51395 is a film capacitor with a capacitance of 3.9uF and a tolerance of 10%. It has a DC rated voltage of 400VDC and an AC rated voltage of 100VAC. The capacitor is designed for through hole mounting with a radial termination style. It has a size of 30 X 12 X 19.9 and a terminal pitch of 27.5. The operating temperature range is from -55 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 3.9uF |
| Voltage | 400VDC|100VAC |
| Tolerance | 10% |
| DC Rated Voltage | 400VDC |
| Dielectric | PET |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| AC Rated Voltage | 100VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Size | 30 X 12 X 19.9mm |
| Terminal Pitch | 27.5mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |